Genetica Donau Saat confirma în ferma Victoria Intermed din Olt: grâu de toamnă categoria ELITA APEXUS, LEONIDUS și ARTIMUS

În sezonul 2024/2025 am testat 5 soiuri de grâu pe o suprafață de 100 ha pentru evaluarea performanței în vederea extinderii în cultură mare. 3 din acestea au fost achiziționate de la Donau Saat iar două au reprezentat martori din fermă.


Ne dorim să avem în cultură soiuri care nu ne lasă în anii dificili și avem nevoie de confirmare în condițiile tehnologice și pedoclimatice proprii cu rezultate pe suprafețe relevante.


Pentru campania trecută am achiziționat de la Donau Saat atât soiul Apexus care l-am observat în oferta ultimelor câteva sezoane dar și soiurile foarte noi Leonidus și Artimus.


S-au evidențiat în cultură prin praguri bune ale toleranței față de boli foliare. Tot odată Apexus a fost soiul cu inspicarea și înflorirea cea mai timpurie între cele trei. Tot în cultură Leonidus s-a detașat că fiind soiul cu cea mai redusă talie (aprox 100cm) ceea ce ne-a impresionat în mod plăcut; Artimus și Apexus nu au fost cu mult mai înalte.


Când a venit vorba de producții clasamentul din urmă recoltării pe 20ha a fiecărui soi a fost:


  • Apexus: 8.587 kg/ha
  • Artimus: 8.387 kg/ha
  • Leonidus: 8.251 kg/ha
Poză Leonidus

Din punct de vedere calitativ masă hectolitrica a fost la același nivel cu soiul martor din fermă respectiv 78kg/hl; la un nivel superior a fost Apexus ce a obținut o masă hectolitrica de 80.9 în vreme ce Artimus a ajuns la 82.6 kg/hl.


Proteină obținută în aceleași condiții tehnologice a fost de 14.3 pentru Apexus respectiv 14.6 în cazul lui Artimus. Leonidus s-a clasat între ceea ce am obținut la soiurile martor respectiv 12.8 comparativ cu 13 și 12.6.


La finele acestui test pe suprafață relevanță putem spune că deși producția a fost mai mare la soiul martor comparativ cu Apexus nu se poate trece cu vederea nivelul proteinei mai mare cu un procent și masă hectolitrica mai mare cu aproape 3%.


Îl considerăm un soi potrivit pentru zona noastră în special datorită nevoii de eșalonare a recoltării cu soiuri de capacitate mare de producție pe care Apexus a dovedit că o are.


Nu în ultimul rând trebuie adăugate în ecuație și suită de indici superiori de panificație pe care în general genetică Donau Saat îi dobândește și se pot obține venituri suplimentare care în cel mai rău caz (vânzarea spre port Constanța) tot aduc în condițiile acestui an un surplus financiar de 85 euro/ha (10 euro/t).


Soiurile foarte noi Artimus și Leonidus au fost aproape de Apexus și trebuie să mai treacă prin proba timpului însă fără dubiu Artimus își merită porecla dată de Donau Saat drept “grâul cactus” datorită masei hectolitrice obținută în aceleași condiții (>4.5% surplus masă hectolitrică comparativ cu grâul martor) și o producție apropiată de Apexus în condițiile în care este un pic mai tardiv.


Leonidus a avut cel mai impresionant aspect în câmp și fără dubiu are un potențial foarte mare în special când trebuie eșalonată recoltarea pe suprafețe foarte mari și prevenită încolțirea în spic prin astfel de soiuri de generație nouă.

Gigi Popescu
Director tehnic - Victoria Intermed




Get started

If you want to get a free consultation without any obligations, fill in the form below and we'll get in touch with you.